E-mail: contact@arc.com

EN FR PT

Blog

Karyola alırken neye dikkat etmeli?

Genel

Kaliteli Karyola Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı uyku için, tercih edeceğimiz karyola modelleri ile yataklar belirleyicidir. Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Hem ruhsal hem mental hem de fiziksel sağlığımız açısından uyku çok önemli. Gün içinde yaşadığımız olumsuzluklar, farkında olmasak da uyku problemlerimizle ilgili. Hayat kalitemizi bu kadar etkileyen uykunun iyi bir uyku haline gelmesi için en önemli unsur yatak seçimidir. Sabahları yorgun ya da vücudunuzun farklı bölgelerinde ağrıyla uyanıyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminiz de bulunmuyorsa büyük olasılıkla yatak seçiminiz yanlıştır.

Hem size uygun olan hem kaliteli bir seçim yapmalısınız. Alt kalite ya da size uygun olmayan bir karyola seçimi sizi uykunuzdan, dolayısıyla sağlığınızdan eder. Yapmanız gereken ilk şey alt iskelet olan kaliteli karyola modelleri ve kaliteli yataklar ile ilgili fikir sahibi olmak. Öncelikle yatağınızın sertliğine karar vermelisiniz. Yatağınızın sertliği ya da yumuşaklığı kişiye göre değişir. Omurga sağlığı açısından daha uygun olan sert bir yatak, bel ve boyun sıkıntıları yaşayan biri için uygun olmayabilir. Omurga problemleri yaşayanlar için vücudun şeklini alan visco ya da lateks yataklar daha yararlı olabilir. Yatağınızın türüne karar verdikten sonra en önemli ikinci unsur karyola.

Karyola Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Karyolalarda ilk göze çarpan yerden yüksekliği. Eski tip karyolalar yani klasik karyolalar yerden oldukça yüksek üretilirdi. Bu da karyolanın daha ihtişamlı gözükmesini sağlardı. Günümüze yaklaştıkça karyola yüksekliklerinin düştüğünü görürüz. Modern tarzlarda yere sıfır olan karyola modelleri de bulunmakta. Ama halen birçok tüketicinin klasik tarz karyolaları tercih etme nedeni yere sıfır olmaması. Yere sıfır karyolaların temizliği çok zordur. Yerden yüksek olan ama modern tarz karyolalar da bulunmakta. Ayaklı karyolalar ise ahşap ayak ve metal malzemeden yapılmış ayaklara sahip olan karyolalar da karyola çeşitlerindendir. Metal ayaklı karyolalar nostaljik ve basit tasarımlılardır. Bu karyola modelleri üst kalite değildir, dolayısıyla dayanıklılık açısından sizleri doyurmaz. Aynı zamanda göz zevkinize de hitabı konusunda zayıftırlar. Klasik karyolalar ise ahşaptan üretildiği için çok daha kaliteli ve dayanıklıdır. Klasik karyolalar aynı zamanda estetik açıdan da paha biçilmez mobilyalardır. Oymalı ve altın varaklı ahşabı ve kapitone başlıklarıyla size ihtişamın ve zarafetin kapılarını açarlar. Yatak başlıkları demir ya da ahşap ile kumaştan yapılmış birçok çeşidi ile sizi büyülerler. Karyolaların ek aksesuarı olan yatak başlıkları da karyola kalitesinin önemli bir göstergesidir. Çünkü, yatağa baktığınızda ilk dikkatinizi çeken yatak başlıkları olur. Yatak başlığındaki işçilik, karyola ayaklarından ve kenarlarından daha görünür haldedir. Üst kalite ürünlerde işçiliğe son derece özen gösterildiği için işçilik karyola kalitesinin aynasıdır.

Genellikle klasik karyola modelleri ayaklı olduğundan, alt kısmında boşluk kalır ve karyola altı kolay temizlenir. Temizlik açısından klasik karyola modelleri modern tarz karyolalardan çok daha kullanışlıdır. Üstelik klasik tasarımlarda çeşitlilik çok fazladır.

Karyolanın kalitesini belirleyen faktör dayanıklılıktır. Bazalı modeller genellikle kumaş; kaliteli tasarımlar ise deri kaplı olduğundan dayanma süresi daha azdır. Ahşaptan yapılmış ya da metal malzeme kullanılarak üretilmiş karyolalar bazalı karyolalara oranla daha uzun süre dayanır. Ahşaptan üretilmiş karyolalarda ise çizilmeden doğan görsel sorunlar yaşanabilir. Bu sorun cila ile giderilebilir. Ama çizilme sorunlarına karşı bildiğiniz, kaliteli markaları tercih etmenizi öneririz. Eğer seçiminiz klasik karyolalar ise mutlaka kaliteli karyola modelleri tercih edin. Bu yüzden yüksek kalitesiyle ve güven anlayışıyla Evger Mobilyanın klasik karyola modellerini şiddetle öneririz.

Bir Yorum Yazın

TurkishEnglish
Kataloğumuzu Gördünüz mü?